Pokud se hlásíte na práci v Německu a Rakousku, tak je potřeba si opravdu dát na životopise záležet. U nás v ČR takovou váhu životopisu nedáváme, ale v německy mluvících zemí je životopis opravdu důležitý.
Zvláštnosti německého životopisu
Pokud se na práci hlásí třeba Němec nebo Rakušan, tak z jejich životopisu máte pocit, že jsou snad mistři v oboru i ve všem co dělají. A to z jednoho prostého důvodu. Životopis je první kontakt s potencionálním zaměstnavatelem. A zaměstnavatele nejvíce zaujmete, pokud se umíte ve všem vychválit. Vím, že někteří z nás s „vychvalováním mají problém“, ale věřte, že zaměstnavatelé to vyžadují.
Vzor životopisu v němčině ke stažení
Níže si můžete stáhnout jednoduchý vzor životopisu v němčině a následně krok po kroku ho vyplnit díky návodu který jsme si pro Vás připravili.
(německý životopis ke stažení)
Návod k vyplnění německého životopisu
Po tom co jste si stáhli vzor životopisu, tak si ho můžete vyplnit podle sebe. Pojďme si ukázat jak na to.
1. Osobní údaje o Vás – (Angaben zum Person)
Informační údaje o vaší osobě jako jsou Jméno a příjmení (Name), Adresa (Adresse), Telefon, Email, Geburtsdatum (datum narození), a státní příslušnost
Můžete přidat i ostatní údaje jako jsou počet dětí, v jakém jste partnerském stavu a podobně. Určitě je dobré se více rozepsat, aby zaměstnavatel si Vás dokázal více představit.
2. Foto
Důležitá věc, která nesmí na životopise v němčině chybět. Zaměstnavatelé v Německu i v Rakousku si velmi potrpí na tom, aby u životopisu byla uvedena i fotografie daného člověka. Životopisy bez fotografie nemají příliš velký úspěch.
3. Pracovní zkušenosti (Arbeitserfahrung)
Pokud píšete strukturovaný životopis v němčině, tak je určitě důležité pracovní zkušenosti uvádět bez mezer. To znamená, aby v nejlepším případě na sebe navazovali. Pokud na sebe navazovat nebudou, zaměstnavatele bude zajímat co jste dělali v mezidobí.
Uvádějte vždy tedy dobu po kterou jste v dané práci působili např. duben 2014 – únor 2019. Název firmy a místo kde firma sídlí, např. město a stát. Napište v krátkosti pár slovy čím se firma zabývá nebo co vyrábí, např. autobusová doprava, výroba dílů pro automobilový průmysl apod. Napište název vámi vykonávané pozice u tohoto zaměstnavatele a do bodů napište vaše denní povinnosti.
4. Vzdělání
Vypište rozmezí po které jste studovali, v jaké škole a jaký byl obor vzdělání. Uveďte všechny školní stupně, střední školu, učiliště, základní školu.
5. Jazyková znalost
Protože jste cizinec a hlásíte se na práci v Německu nebo Rakousku, tak na vašem německém životopise je tato sekce docela důležitá. A to proto, že mnoho pracovních nabídek nelze dělat bez základní znalosti němčiny. Uveďte i Váš rodný jazyk a ostatní jazyky jakými mluvíte nebo aspoň jim rozumíte. Někdy se stane i to, že tím že máte v životopise uveden český jazyk, popřípadě rozumíte aspoň z části nějakému jinému, tak to pro vás může být výhoda. Napište vždy název jazyka a k tomu číslo jazykové znalosti podle mezinárodního číslování. Mezinárodní číslování jazyka: A1 – minimální základy, A2 – částečně již rozumíte a dokáže i trochu reagovat na otázky, B1 – mnoha všeobecným věcem rozumíte nebo si je dokážete z kontextu vyvodit a zvládáte odpovídat na pokládané otázky, B2 – bez problému se domluvíte v daném jazyce a běžná komunikace Vám nedělá sebemenší problém, C1 – Dokážete mluvit i o odborných tématech a zabývat se tématy do detailu, C2 – zvládáte jazyk na úrovni rodilého mluvčího.
6. Dovednosti
Zde vypište ostatní dovednosti a věci, které Vám k práci pomohou. Např. práce s počítačem, řidičský průkaz, vlastní automobil a cokoliv Vás napadne.
7. Vlastnosti
Další bod kde můžete nahnat pár bodu jsou vaše vlastnosti. Popište sebe jako nejlepšího a nejdokonalejšího zaměstnance. Jste flexibilní, spolehlivý, dochvilný, nadšeni pro práci a kdo ví co ještě. Chválou nešetřete.
8. Nástup do práce
Uveďte datum, kdy je možné, že nastoupíte.
Životopis v němčině (Lebenslauf) máte úspěšně za sebou. Nezapomínejte však jak jsme psali již na začátku, tak zaměstnavatelé z Německa a Rakouska si velmi potrpí na tom jak vaše žádost vypadá. A v ideálním případě přidejte dopis – krátký text o tom, proč si mají vybrat zrovna Vás a jakým velkým přínosem a sebeobětováním budete právě pro tuto firmu.
Závěrem pokud máte i doporučení od bývalých zaměstnavatelů, tak ho k žádosti o zaměstnání přidejte. 100% Vám to pomůže.
Přejeme mnoho úspěchu při hledání nového zaměstnání!